Pod pojmom refleksije u fotografiji se podrazumeva fotografija koja je nastala kao odraz – refleksija u ogledalu ili putem bilo koje druge površine koja deluje kao ogledalo.
Refleksije su veoma bitni kreativni delovi fotografije, s dobrim razlogom – prisutne su svuda u našoj okolini i mogu proizvesti izobilje različitih efekata – od spektakularnih simetričnih zalazaka sunca, do sablasnih portreta na površini prozorskog stakla.
Korišćenje refleksije je jedna od najpopularnijih i najmoćnijih tehnika u fotografiji.
Vodene površine
Odraz na vodenoj površini je vrovatno najčešći tip refleksije u fotografiji, bilo u prirodi ili u sredini koju je čovek sam osmislio i aranžirao.
Spektakularne fotografije oblaka koji se reflektuju na vodi, plene dvostrukom lepotom simetrje.
Refleksija nije nužno u fokusu teme određene fotografije. Fokus na slici može biti nešto sasvim drugo, dok sama refleksija pruža suptilnu, jednostavnu pozadinu.
Vreme oko svanuća i sumrak, je najtipičnije za takve kreativne poduhvate i to s dobrim razlogom: ne samo da će voda verovatno biti mirna, nego će boje i oblaci na nebu takođe imati tendenciju da se više dramatizuju.
Prošetajte parkom u vašoj blizini… Potražite zanimljivie siluete, kombinacije svetlosti i senke, odraze u baricama nakon kše…
U savremenom svetu stakla i čelika postoji mnoštvo veštačkih reflektujućih površina. Sunce i olujni oblaci izgledaju fantastično na staklenoj površini solitera. Mnoge od tih površina ponekad samo delimično reflektuju sliku, što predstavlja nebrojene mogućnosti za eksperimente sa refleksijama.
Fotografski pogled u oblasi refleksije objektivno odražava oba “sveta” – preklapanjem stvarnih površina i površina koje su samo odraz nekog drugog objekta. Neiscrpni medijum nestvarnih, apstraktnih efekata .
Eksperimentišite površinama koje daju refleksije oko vas.
Verujte da šetnja kroz gradsku okolinu ili prirodu može biti veoma plodonosna.
no images were found
no images were found