Dani omladinske fotografije u Somboru 2013.

USPEÅ NA SMOTRA MLADIH FOTO STVARALACA IZ SRBIJE I INOSTRANSTVA

Pod patronatom Foto saveza Srbije, a  u organizaciji Foto kino video kluba “Rada Krstić”, u Somboru su od 8. do 10. novembra održani Dani omladinske fotografije.

U okviru ove tradicionalne smotre mladih stvaralaca upriličena je 32. omladinska izložba fotografije Srbije i 3. međunarodna omladinska izložba fotografije.

Učesnici  Dana Omladinske Fotografije u Somboru
Učesnici Dana Omladinske Fotografije u Somboru

U kategoriji A (autori do 16 godina) konkurisalo je 95 autora sa 465 radova, od kojih je selektor izložbe MF FSS Geza Lenert izabrao 159 radova od 75 autora. U kategoriji B (autori od 16 do 21 godine) prispela su 343 rada od 57 autora, a selektor je izabrao 122 rada od 45 autora.

U međunarodnoj konkurenciji, u kategoriji A od devet autora prispelo je 47 radova, a primljeno je 28, a u kategoriji B od 11 autora prispela su 52 rada, a primljeno je 30 fotografija.

Od domaćih autora, u kategoriji A prvu nagradu za fotografiju dobila je Anja Stojković (Leskovac), druga nagrada  pripala je Jeleni Lakić (Pančevo), a treća Amandi Patocs (Utrine). Pohvaljeni su radovi Ors Poborai  (Mol), Klare Gajić (Despotovac) i Milice Mitić (Ivanovo). Kolekcija Milana Stamenkovića (Bašaid) odnela je prvu nagradu, drugom je nagrađena Andrijana Jošić (Ivanovo), trećom Jovana Blagojev (Ivanovo). Pohvalu je zaslužila Nataša Pavlović (Leskovac).

Dodela nagrada
Dodela nagrada

U kategoriji B prva nagrada je pripala Jeleni Kostić (Beograd), druga Ani Milinković (Valjevo), treća Kseniji Bogdanović (Pančevo). Pohvaljeni su Stefan Stević (Valjevo), Natalija Jovanović (Odžaci) i Anđela Borić (Beograd). Prva nagrada za kolekciju pripala je Nemanji Tačiću (Obrenovac), druga Miroljubu Miladinoviću (Beograd), treća Lórántu Csákány-u (Subotica). Pohvaljeni su radovi Natalije Lupšić (Vršac), Vanje Jovanović (Leskovac) i Stefana Podunavca (Medveđa).

U međunarodnoj konkurenciji, u A kategoriji prvu nagradu zaslužila je Nikolina Radonjić (Prnjavor, BiH), drugu Anđela Riđešić (Trebinje, BiH), treću Kitty Kovács (Baja, HU). Pohvala je dodeljena Staši Božinovskoj (Bitola, BJR Makedonija). Za kolekciju je prvu nagradu dobio  Dario Korolija (Kumanovo, BJR Makedonija).

U kategoriji B prvu nagradu dobio je Ilce Blaževski (Bitola, BJR Makedonija), druga je pripala Krešimiru Strahonji (Osijek, Hrvatska), treća Milošu Tončevskom (BJR Makedonija). Pohvaljen je rad Darka Grundlera (Osijek, Hrvatska) i Thafyne Raisse (Brazil). Najboljom kolekcijom proglašeni su radovi Katarine Opačak (Osijek, Hrvatska), drugu nagradu dobila je Milica Michelle (Prnjavor, BiH), treću Tomislav Safundžić (Pleternica, Hrvatska).

U okviru programa Dani omladinske fotografije održano je nekoliko veoma uspešnih radionica i zanimljivih predavanja.

Sombor Dani Omladinske Fotografije - Radionica Portret
Sombor Dani Omladinske Fotografije – Radionica Portret

Foto radionicu na temu Portret vodio je Goran Tesanović, student treće godine Akademije umetnosti Novi Sad ,  a na temu Modna fotografija govorio je Dimitrije Nedeljković, student četvrte godine Akademije umetnosti Novi Sad, obojica sa odseka Fotografija.

Sombor Omladinska Radionica okom kamere kolege IÅ¡tvana Viraga
Sombor Omladinska Radionica okom kamere kolege IÅ¡tvana Viraga

Inspirativna i korisna bila je i foto radionica Praktičan rad – snimanje u studiju. Veliko zanimanje vladalo je i za predavanje Milice Walker Tepavac na temu USA – umetnost i biznis.

Sombor Omladinska Radionica okom kamere kolege IÅ¡tvana Viraga
Sombor Omladinska Radionica okom kamere kolege IÅ¡tvana Viraga