U galeriji Doma kulture “4 oktobar” u Brestovcu, 22. maja 2015. godine, otvorena je 115. samostalna izložba fotografija Božidara Vitasa.
Pod nazivom “DUHOVNI HORIZONTI” autor je izložio 54 (četiri i po tuceta) fotografije srpskih manastira i crkava.
Posetioci su imali priliku da se, makar i delimično, upoznaju sa svetom srpskom carskom lavrom manastorom Hilandarom, predstavljenim sa 17 Vitasovih fotografija nastalih višegodišnjim molitvenim posetama ovoj kolevci srpske duhovnosti i pismenosti.
Otvaranje izložbe počelo je molitvom i blagoslovom sveštenika Gorana Klarića, starešine brestovačke crkve Vaznesenja Gospodnjeg (Spasovdan).
U ime domaćina i organizatora izložbe, prisutne su pozdravili gospođa Nena Đurić, direktorka Doma kulture i Srećko Janković, predsednik Foto kluba “Ponjavica”.
U programu otvaranja izložbe profesor Živojin Velimirović svirao je violinu, a Jelica Milentijević je kazivala svoje stihove.
Izložbu je otvorila Mr. Jasmina Klanica, istoričar umetnosti, istakavši: “Inspiraciju za svoje radove Vitas je pronašao još davne 1960. godine kada je napravio prvi snimak tornja Saborne crkve u Sremskim Karlovcima.
Čini se da je tada i rođeno njegovo primarno interesovanje za crkve i svetinje uopšte kao dominantan objekat njegovog interesovanja.
Ako umetnik-fotograf daje jasan emotivni zapis njegove duše na foto papiru onda je to gospodin Božidar Vitas, čini mi se, uspeo u svojim radovima da prenese na posmatrača putem porteta monaha i monahinja koje godinama fotografiše koji ostavljaju najdublji utisak na ljudsku dušu ukazujući na jedan svet potpuno drugačiji od onog u kome mi živimo, lišen materijalizma i brzine današnjeg života, jer su oni tu zapravo čuvari i
nastavljači tradicije stare najmanje devet vekova.
O svemu tome možda najbolje govori i sama izjava gospodina Vitasa data jednom prilikom:
“Teško je govoriti o tome koji je manastir, od 220 koje sam obišao, na mene ostavio najveći utisak. Svaki manastir ima nešto svoje i svaki čovek, svaki manastir doživljava na drugi način. Mene negde više fascinira arhitektura, negde fragmenti dekorativne plastike, negde krajolik u koji je neki manastir smešten, negde sam čin svečane liturgije. Negde, opet, razgovor sa monasima ili monahinjama. Da ne govorim o svetoj srpskoj carskoj lavri manastiru Hilandaru koji je iznad svih i koji se duboko duhovno i telesno doživljava.
Doživljavajući Hilandar poželeo sam da i prijatelje upoznam, bar donekle, sa kolevkom srpske pismenosti i pravoslavlja te neka moje izložbe, širom Srbije, budu skromni doprinos obeležavanju osam vekova neprekidnog trajanja Svete Srpske Carske Lavre manastira Hilandara i upoznavanju sa zadužbinom Nemanjića na Svetoj Gori Atonskoj.
Hilandar je za mene duhovno ogledalo u kome sagledavam samoga sebe. Pomaže mi da se promenim, doteram i oplemenim. Boravak u Hilandaru smiruje i ohrabruje, poučava i upućuje, vraća nadu i podiže veru.” Pomoću svetlosti i senke umetnik nas pomoću svog specifičnog načina izražavanja koji spaja zapravo duhovno i svetovno uvodi i približava nam svet Pravoslavlja koji nismo imali mogućnosti da na taj način spoznamo.
Sam gospodin Vitas je jednom prilikom rekao da se fotografija doživljava, a ne snima, pa samim tim i brojna tematika koju ova umetnost nosi ima i različite društvene funkcije koje ona obavlja pa iz toga proizilazi i njena vrednost kao dokument i istorijski izvor, čini se da je svo svoje višedecenijsko iskustvo i talenat i svoje kompletno stvaralaštvo podredio tome i sam gospodin Božidar Vitas”.
Obraćajući se prisutnima autor je izneo nekoliko najvažnijih činjenica iz bogatog stvaralačkog opusa poigravši se malo i brojkama. Naime, istakao je da ovom zemljom, po promisli Svevišnjeg, hodi već 75 godina, a da se druži sa foptoaparatom 57 godina, (brojke su samo promenile mesto) te da ova izložba ujedno predstavlja i početak obeležavanja ovog nesvakidašnjeg jubileja.
Biranim rečima Vitas se zahvalio organizatorima i svim prisutnim na podršci koju je ovim činom dobio a kao zahvalnost darivao je po jedan svoj izloženi rad domu kulture, foto klubu, svešteniku Goranu Klariću, Srećku Jankoviću, Zdravku Simijonoviću i Jazmini Klanici.
Nakon uspešnog otvaranja izložbe, druženje se nastavilo uz izmenu iskustava, pošalice, dogovore i naravno meze i piće koje su pripremili vredni i gostoljubivi domaćini.
Ovde možete pogledati detalje biografije Gospodina Božidara Vitasa
Pogledajte predstavljene fotografije i doživite za tren prelepu atmosferu sa izložbe “Duhovni horizonti” jednog od naših najistaknutijih umetnika fotografije Gospodina Božidara Vitasa