Teme Konkursa

Generalne odrednice

Radovi moraju biti bazirani na fotografiji (slike dobijene uređajima koji rade na principima foto senzitivnosti).
Slanjem radova učesnik potvrđuje autorstvo rada i dozvoljava reprodukovanje dela ili celog rada u svrhu promovisanja izložbe bez ikakve nadoknade.
Ovim se omogućava organizatoru postavljanje radova u maloj rezoluciji na veb sajtu.
Organizator ne snosi odgovornost za zloupotrebu ili kršenje autorskih prava.
Fotografije mogu biti modifikovane elektronski ili na drugi način, od strane autora uz očuvanje osnovnog motiva fotografisanja koji mora biti dominantan.

1) Refleksija

(u boji ili monohrom)

Fotografija koja je nastala kao odraz – refleksija u ogledalu ili putem bilo koje druge površine koja deluje kao ogledalo.

Ako ste ikada videli bilo kakav odraz sa neke vodene površine (jezero, barica) kao fotograf sigurno niste odoleli, a da to ne zabeležite kamerom. Na idealno mirnim vodenim i drugim površinama mogu se videti odrazi gradjevina, ljudi, pejsaža i proizvesti zanimljive, čak apstraktne prizore. Takodje, kao primer dajemo različite odraze na staklu, metalu, izlozima, bazenima – čak i uglačani delovi automobila mogu reflektovati interesantne slike vredne da se fotografišu.
S nestrpljenjem očekujemo vaše radove i bezgraničnu maštovitost svega što predstavlja kreativnu refleksiju na vašim fotografijama.

2) Priroda

(u boji ili monohrom)

RPS/PSA/FIAP definicija fotografija prirode
Ograničena je na korišćenje fotografskog procesa koji prikazuje sve grane istorije prirode, osim antropologije i arheologije, na takav način da dobro informisana osoba može da identifikuje materijal i potvrdi verodostojnost prezentacije. Fotografska priča i poruka mora biti više vrednovana više od piktorijalnog kvaliteta, ali se u svakom slučaju podrazumeva visok nivo tehničkog kvaliteta fotografije. Ljudski elementi ne smeju biti prisutni, osim kada ljudski elementi predstavljaju sastavni deo priče ili životinje kao što su sove ili rode, prilagođene okruženju modifikovanom od strane ljudi, ili gde su ljudski elementi u situacijama koje prikazuju prirodne sile, kao što su uragani ili talasi. Naučni bendovi, naučne oznake ili radio ogrlice na divljim životinjama su dozvoljene. Fotografije ljudskih stvorenih hibridnih biljaka, gajenih biljaka, divljih i domaćih  životinja ili montirani primerci na fotografiji nisu prihvatljivi, jer svaki oblik manipulacije menja istinitost fotografske slike.
Tehnike koje dodaju, uklanjaju, zamenjuju, pomeraju likovne elemenate su dozvoljene. Tehnike koje pojačavaju prezentaciju fotografije bez menjanja likovnog sadržaja, ili bez izmene sadržaja originalne scene, dozvoljene su, uključujući HDR. Tehnike koje uklanjaju elemente na fotografiji kao što su prašina, digitalni šum ili filmske ogrebotine su dozvoljeni. “Stich” fotografije nisu dozvoljene. Sve dozvoljene korekcije moraju delovati prirodno. Boja slike se mogu konvertovati u režimu sivih tonova crno-belo. Infrared fotografije nisu dozvoljene.

3) Slobodna

(kolor)

U ovu temu spada veoma raznovrstan sadržaj koga karakteriše savremena produkcija fotografije u svetu. Tematski su tu uključeni fotografski radovi iz nekoliko velikih tematskih celina:

  • pejzaž (klasični i eksperimentalni)
  • boje, oblici, senke
  • portret
  • radovi u čijem sadržaju dominira zanimljiv detalj sa bitnim značenjem i senzitivitetom
  • kreativna istraživanja koji čine novi dokument, odražavaju fotografsku misao i senzibilitet vremena
  • makro i mikro svet koji nas okružuje
  • fotografije iz svakodnevnog života, kao i harmonija ambijenta i života koji se tu odvija
  • živi svet u svim svojim modalitetima i pojavnosti

4) Slobodna

(monohrom)

U ovoj temi u tematskom smislu, sve kao i u prethodnoj temi, ali svedeno u monohromatske okvire.

FIAP Definicija crno bele fotografije:
Crno bela fotografija pokriva područje od crne do bele sa raznim nijansama sive. Crno bela fotografija tonirana u jednu boju takođe spada u ovu kategoriju imože se reprodukovati u katalozima izložbi pod patronatom FIAP-a kao crno bela. Sa druge strane, crno bela fotogafija koja je delimično tonirana ili joj je dodata jedna boja se smatra kolor fotografijom i svrstava se u kategoriju kolor fotografije.
Ovakva fotografija mora biti reprodukovana kao kolor reprodukcija u katalogu.

PSA Definicija crno bele fotografije:
Crno-bela fotografija tj. monohromatska fotografija je definisana prisustvom ne više od jedne boje i može biti bilo koja pojedinačna boja u svim njenim nijansama.